”Psykiatriska Museet drivs av en samling eldsjälar som lägger ner mycket arbete på att hålla museet öppet. Nu startas ett nytt projekt som innebär en satsning på hjälp åt släktforskare och andra, trots hot om att museet kan komma att stängas nästa år… Tjust Släktforskarförening har många medlemmar som inte bor i Tjust, men som forskar här, och alltså troligen inte läser vår lokaltidning. Därför berättar vi mer om projektet här.”

Så skriver Eva Johansson i Tjust Släktforskarförenings tidning ”Wåra Rötter” nr 4/2012 som kom i medlemmarnas brevlåda i förrgår. Det är en intressant tidning som ges ut med 4 nr per år i en upplaga av 625 ex.

Har du frågor om släktforskning, tveka inte att ta kontakt med oss eller Tjust Släktforskarförening c/o Stadsbiblioteket Box 342 593 24 Västervik. Föreningen har en mycket fin hemsida med massor av bra information och länkar.