Psykiatriska Museets Stödförening har fått det glada beskedet av Gertrudsvik Fastighets AB att de nedsätter hyreskravet på 262.400 kr/år med en tredjedel – dvs till 175 000 kr/år om Psykiatriska Museets Stödförening kan finna fler sponsorer som kan bidra med resten.

Igår hade Psykiatriska Museets Stödförening styrelsemöte och diskuterade om föreningen själv kan lägga en del av hyran, tex 25 000 kr. Under 2012 ökade intäkterna pga det fördubblade besöksantalet och en bra bokförsäljning. Styrelsen diskuterade alternativen att höja entréavgiften och avgiften för stödmedlemskap. Beslut i den frågan måste tas på årsmötet, så vi återkommer om det här på hemsidan. Vi undersöker också om det går att söka pengar från fonder och stiftelser.

Landstinget i Kalmar Län tog 1995 / 1996 beslutet att bygga om avd 21 v till Psykiatriskt Museum, och lade ner flera år av arbete på förberedelser, projektering, och upphandling. Kalmar Läns Museum deltog med sakkunniga för att huset på bästa sätt skulle återskapas till det ursprungliga skick det hade 1911. Kostnaderna för landstinget var ca 750 000 kr. Dessutom tillkom kostnaden för hantverkare som utförde det fantastiskt fina arbetet. Bidraget för detta var från Arbetsmarknadsverket och var ca 250 000 kr. Sammantaget är en miljon skattekronor nedlagt i lokalen för Psykiatriska Museet efter beslut i Landstinget.

Psykiatriska Museets Stödförening förutsätter att Landstinget i Kalmar Län tycker att verksamheten är lika viktig nu som förut. Vi hoppas också att Västerviks Kommun kan tänka sig att ekonomiskt stödja museet. Västervik har ett unikt Psykiatriskt Museum – hjälp oss att fortsätta driva det !

Vi vill också passa på att tacka Gertrudsvik Fastighets AB för sponsringen och för att de tycker Psykiatriska Museet är värt att bevara för framtiden. /Styrelsen

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA