Huvudsekreteraren i regeringens framtidskommission pekade nyligen på vilka fällor ett kortsiktigt och historielöst tänkande kan skapa. Därför gäller det att se sambanden mellan dåtid, nutid och framtid, vilket vi till exempel gjort tillsammans med Berättarministeriet i Södertälje.

Nyligen har Framtidskommissionen släppt antologin Framtidsutmaningar – Det nya Sverige. Antologin ringar in de viktigaste utmaningarna som Sverige står inför. I ett inledande kapitel argumenterar huvudsekreteraren Jesper Strömbäck att vi människor är dåliga på att tänka långsiktigt. Han beskriver insiktsfullt fem förbannelser som hindrar oss att tänka i hållbara termer. Två av dessa är kortsiktighetens förbannelser och historielöshetens förbannelser. Strömbäck efterlyser institutioner som främjar långsiktighet.

Riksantikvarieämbetet är en sådan institution som Strömbäck efterlyser. Riksantikvarieämbetet har regeringens och riksdagens uppdrag att bevara, förmedla och utveckla kulturarv just för att göra oss bättre rustade för att hantera vår samtid och framtid. De som rusar mot framtiden utan att vilja tänka efter före vill ibland framställa Riksantikvarieämbetet som en myndighet för mossiga särintressen. Människor som engagerar sig för kultur kan kallas nostalgiker och bakåtsträvare. Det är inte särskilt insiktsfullt.”

Texten ovan kommer från artikeln  ”Tänk framåt genom att se bakåt” i Dagens Samhälle 28/1 2013 skriven av Lars Amréus, riksantikvarie, Riksantikvarieämbetet. Läs hela den intressanta debattartikeln genom att klicka på länken. Länken till Jesper Strömbäck är ditlagd av oss.