Välkommen att se en ny liten utställning som berättar om trädgårdsarbetets historia som vårdform och om trädgårdsanläggningen som fanns vid Västerviks Hospital /S:ta Gertruds Sjukhus. Sjukhusets trädgårdsanläggning stod färdig 1913 och utvidgades sedan för att vara som störst under 30-40-och 50-talet. Den var då ett utflyktsmål med sina vackra anläggningar.

Sjukhuset var självförsörjande på frukt, grönsaker och bär. Sjukhuset var känd för sin goda saltgurka. Blomodling och drivning av krukväxter skedde i växthus, som värmdes med en stor kamin. Avdelningarna kunde hämta krukväxter. Särskilt blomstergrupperna till jul var omtalade.

Lök- och snittblommor på kalljord fanns i riklig mängd, från vårens påskliljor, tulpaner och narcisser till höstens borstnejlikor och astrar. Dagligen kunde man se sjukvårdspersonal och patienter som plockade blommor i landen för att ta med till sin avdelning.

För driften och skötseln av det hela svarade en trädgårdsmästare, ett trädgårdsmästar-biträde, tre trädgårdsmästeriarbetare, fem till sju patienter samt sjukvårdspersonal, sk utearbetare med patientlag, tillsammans ca 40 man dagligen.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA