”Förändringarna i spåren av ny teknik har gjort oss sjuka i alla tider. I dag är vi utbrända. Tidigt 1900-tal hette det neurasteni. Karin Johannisson, professor i idé- och lärdomshistoria i Uppsala, berättar att införandet av ny teknik i alla tider har gett upphov till särskilda myter och sjukdomsbilder.- Kvinnliga telegrafister kring sekelskiftet ansågs till exempel löpa förhöjd risk att bli sjuka i neurasteni, ett slags allomfattande diagnos med trötthet som främsta kännetecken, säger Karin Johannisson.
Både tiden kring sekelskiftet år 1900 och millennieskiftet år 2000 utmärks av allt snabbare förändringstakt. I början av 1900-talet accelererade industrialiseringen, Sverige lämnade det agrara samhället. Med 2000-talets början exploderade it-användandet. Vid båda tidpunkterna ökar den psykiska ohälsan; människor känner sig pressade av prestations- och konkurrenskulturen i det nya informationssamhället. Ordet stress fanns redan vid 1900-talets början, med ungefär samma innebörd som i dag, som sjukdomsorsak.
Idén att överansträngning och överstimulering skapar sjukdom hade börjat växa fram på 1870-talet, Fram till dess hade man inte betraktat trötthet som ett medicinskt problem, men nu började forskarna mäta trötthetens roll i olyckor och i sjukfrånvaron..”
Texten ovan kommer från den intressanta artikeln Varje teknikskifte har gjort oss sjuka i Ny teknik 8/10 2010.
Läs också artikeln ”Kultursjukdomar irriterar och utmanar läkarkåren” i Läkartidningen nr 46 13/11 2007 och artikeln ”Sjukförklara inte alla svåra känslor” i Svenska Dagbladet 20/10 2009.
Medicin mot neurasteni. Bild från Wikipedia.
