”Ett av de få synliga resterna från det gamla hospitalets dagar är patientkyrkogården där 800 människor ligger begravda. Den första begravningen ägde rum söndagen den 7 september 1913 och den sista begravningen genomfördes den 7 juli 1951.

Idag vilar ett lugn över platsen som inramas av en hög granhäck. Endast ett fåtal av gravarna har vita kors med namn, födelsedag och dödsdag. Utanför granhäcken pågår golfspel där sjukhusets kor och hästar en gång betade. Svinhuset är ombyggt till klubbhus för Säters golfklub

Den dramatiska tiden för det gamla ”sinnessjukhuset” är över sedan länge. Området har ändrat karaktär och heter numera Skönvik. Men kvar finns historien om det stora sjukhuset och alla människor som hamnade där.”

Citatet ovan kommer från artikeln Golfbana granne med kyrkogård i DT 17/7 2007.

Här är en blogg med bilder från Säters kyrkogård. Nedan en bild på Säters Golfklubbs restaurang, ursprungligen hospitalets svinhus. Bilden från Wikipedia.

File:Skönvik 02.jpg