”Sverige var först i världen med ett statligt rasbiologiskt institut – ett institut som har fått stå som förebild åt liknande institut i andra länder – bl a i Hitlers Tyskland. Men svensk rasbiologi har förankring långt tillbaka. Gravar har plundrats, kroppar halshuggits och barnlik skändats av högt ansedda vetenskapsmän ända in på 1900-talet.
När rasbiologin omsattes till rashygien genomförde Sverige ett av de mest omfattande och skoningslösa steriliserings-programmen i världen. – Jag kan aldrig känna mig stolt över Sverige eftersom jag var en av de där som skulle försvinna, säger Barbro Lysén som tvingades till sterilisering och abort när hon var i sjätte månaden, eftersom hon och barnet inte ansågs önskvärda. Producent:Agneta Bernárdzon.”
Citatet ovan kommer från hemsidan dokumentärfilm.se. Läs mera och se dokumentärfilmen De icke önskvärda genom att klicka på länken !
