”Hos dagens unga och trendkänsliga kan det kommande paradoxalt nog aldrig mäta sig med det förflutna. Förr i världen ansågs nostalgi som ett tecken på svaghet, men inte i dag. Nu är det tillbaka till Dåtiden som gäller.” Texten ovan kommer från en krönika av Catia Hultquist: Det är något med den yngre generationens frossande i nostalgi som oroar i Dagens Nyheter 2/12 2013. Klicka på länken för att läsa hela artikeln.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA”Ett ord som har blivit allt vanligare i det svenska språket under senare år är ”retro”. Det kan beteckna allt möjligt, som kläder, vinylskivor, telefoner, konditorier, frisersalonger och så vidare, allt hämtat från en inte särskilt avlägsen historia, gärna femtio- och sextiotal. Tonåringar klär sig som man gjorde på den tiden, eller som Abba på 1970-talet. Man ”spisar” vinylplattor som just nu upplever en förbluffande renässans, eller låter ringsignalen på mobilen låta som en gammal bakelittelefon från anno dazumal.

För inte så länge sedan talade man om ”nostalgi”, om en längtan till det förflutna. För de gamla grekerna – från vars språk ordet härstammar – var nostalgin närmast att likna vid ett sjukdomstillstånd, en oförmåga att leva fullt ut i nuet. Då kan man ju fråga sig hur det står till med oss i vår samtid? Vantrivs vi så i den att vi måste orientera oss mot det förflutna? Det kan förefalla så ibland, till och med ofta när man till exempel läser tidningar och livsstilsmagasin. Men retron hämtas litet varstans ifrån, utsvängda brallor samsas med trådsmala, näst intill. Var det bättre förr?”

 

Texten ovan kommer från  artikeln  Det förflutna mitt ibland oss som recenserar boken Retro Stockholm av Fredrik Kullberg i Svenska Dagbladet 25/5 2013.

Läs också: Malin Ullgren: Min generation älskar minnet av förlusten i Dagens Nyheter 26/6 2013 ”För en hybersnabbt tillbakablickande generation kan nostalgin ­inträda omedelbart. 70-talisten Malin Ullgren inleder DN:s artikel­serie om flykten från samtiden.” Texten i stycket ovan kommer från artikeln.

Vill du nostalgifrossa ? ”Nostalgi är en sjuka, men kallar man det retro kan det passera” läste vi någonstans.  Googla på nostalgi+bilder eller retro+bilder

IMG_1334-001Att analysera vad frossandet i nostalgi och retro egentligen står för, går utanför våra ramar, var och en får själv fundera. Men kanske bidrar Psykiatriska Museet till någon sorts nostalgi  genom våra gallerier med bilder tex ? Vi får dock inte glömma att väldigt många företeelser inte alls var bättre förr, och att en sådan sak som de stora mentalsjukhusen är något vi absolut inte vill ha tillbaka.

Bilderna ovan kommer från Psykiatriska Museet, och visar Sia i sköterskeuniform från 1950-talets S:ta Gertruds Sjukhus. Bilden nederst visar sjukhusets porslin från 1930-talet. Det användes fram till 1960-talet.