”1973 började jag på Lillhagens sjukhus som vikarierande mentalskötare. Jag var 21 år och hade ingen erfarenhet av människor med psykiska sjukdomar. Sjukhuset var en sluten värld, med taggtrådsstängsel och vaktpost. För att komma in på sjukhusområdet var man tvungen att legitimera sig. Jag gick en tredagarskurs för att lära mig hur man skulle göra för att bädda, lyfta och duscha folk utan att skada sig själv.
Jag fick också lära mig arbetsplatsens värdegrund. Den gick ut på att man inte fick lov att etablera någon som helst personlig kontakt med patienterna. Dessutom skulle man absolut inte diskutera vare sig politik eller religion med dem. Även om jag i dag inte alls sympatiserar med den värdegrunden så måste jag ändå erkänna att den var ganska bekväm att rätta sig efter då, när jag var så ovan att möta människor som var psykiskt sjuka. Christer 2011. ”
Texten ovan är citat från En annan tid producerad av Stiftelsen Gyllenkroken på uppdrag av SKL, Sveriges kommuner och landsting 2012. Ladda ner den som pdf, innehåller mycket intressant läsning.
