”Samiska män upplever mer ångest och depression än den genomsnittlige svensken. Det här är ett symtom på en belastad situation, menar Lars Jacobsson, professor i psykiatri vid Umeå universitet. Att vara ung renskötare innebär många omöjliga drömmar och villkor, det är både frihet och ofrihet. Han har varit med i ett forskningsprojekt där flera hundra samer intervjuats. Det började med att vi blev kontaktade av en av samebyarna i Västerbotten som hade upplevt fyra självmord bland sina unga renskötande män.”

Texten kommer från UR Samtiden: Psykisk ohälsa bland samer Produktionsår: 2011 Längd: 25:55. Klicka på länken för att komma till programmet.

”Självmord och psykisk ohälsa är ett arktiskt problem och något som samerna delar med många andra urfolk på norra halvklotet. Det säger forskaren Arnt Ove Eikeland, som tittat närmare på självmordsproblematiken i Skandinavien, Kanada och på Grönland. Under mitten av 80-talet svepte en våg av självmord in över det lilla samhället Karasjok i Nordnorge. Det är en samisk bygd och alla som tog livet av sig var nästan uteslutande unga samerna. Samma sak har drabbat samhällen som Kulusuk på östra Grönland och Nunavut i norra Kanada, säger forskaren Arnt Ove Eikeland, som jobbar på forskningscentret Sámi Instituhta.– Det är inte så att urfolk är determinerade att ta livet av sig, men de är i regel mer utsatta än andra folk, säger han.

Arnt Ove Eikeland pekar ut många saker som gör att det finns risk för utbredd psykisk ohälsa bland samer, komis, inuiter, nentser och andra arktiska folk. Eftersom urfolken oftast är i minoritet är det många bland som brottas med problem vad det gäller identitet, kultur och språk. Många har vuxit upp inom traditionella näringar, som renskötseln i Sverige. Att kunna fortsätta leva av naturen samtidigt som man ska hitta en ekonomisk bärkraft är en källa till stress och oro. Arnt Ove Eikeland säger också att de arktiska områdena är stora och isolerade, men att det samtidigt är samhällen där ” alla känner alla.” – Om en person tar livet av sig i Stockholm eller New York märks det inte lika tydligt. I ett litet samhälle får självmord garanterat ringar på vattnet.

I Karasjok slutade självmordsvågen med att 30 personer tog livet av sig. I en grönländsk by på östkusten tog fem av bygdens unga killar livet av sig inom loppet av några veckor. I Sverige finns ett fall av liknande ”kluster” och det var i Rans sameby där flera unga renskötare begick självmord efter varandra. Likt andra självmordsforskare pekar Arnt Ove Eikeland på en smittoeffekt. – När det här börjar ske på en plats verkar det bli en copycat-rörelse. I små isolerade samhällen är det här är ett våldsamt problem. Bland de självmord han sett närmare på var det ingen av dem som tog livet av sig som på något sätt pratade om det i förväg. Arnt Ove Eikeland menar att just den sortens tystnad också är ett dragiskt drag som binder samman många av de olika folken runt om Arktis.

I Sverige fanns det för bara några år sedan lite forskning kring samer och hälsa. Det fram till att några forskare vid Södra Lapplands forskningsenhet och Umeå universitet satte igång flera projekt kring samer och psykisk ohälsa. Lars Jacobsson är professor i psykiatri vid Umeå universitet och han håller med Arnt Ove Eikeland att psykisk ohälsa verkar vara något som undertrycks i det samiska samhället. –Vår erfarenhet inom psykiatrin är att samerna inte söker hjälp. En same går inte till doktorn, han kommer tid i ambulans eller helikopter.”

Texten ovan är början på artikeln Självmord ett urfolksproblem publicerad 17/6 2009 på Sapmi´s hemsida. Klicka på länken för att läsa hela den intressanta och viktiga artikeln.

”Det hör inte till traditionen att tala om psykisk ohälsa bland samer. De tre nordligaste landstingen arbetar nu för att förbättra situationen för samer som lider av psykisk ohälsa.”

Texten i stycket ovan kommer från Psykisk ohälsa bland samer synliggörs  från Oddasat, SVTPlay. Publicerades